Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Akkese Beldesi

spacer.gif

Akkese, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihi
Köy adının daha önce bu bölgede yaşayanların ibadet ettiği kilisenin beyaz oluşundan ve tariflerde AKKİLİSE olarak geçen isminden AKKESE olarak değiştiği rivayet edilmektedir. Ayrıca Meryem Pınarı mevkiindeki çeşmeden önceden burada yaşamış insanların istifade ettikleri bilinenler arasındadır. Köyde yaşayan farklı sülaleler ve soyadı kanunundan sonra aldıkları bugünkü soyadları; Nasuhbeyoğulları/TEKİNKAYA- Nividoğulları/TEKİNTAŞ-Meletlioğulları/ GÜLSEREN- Sıldıroğulları/KILIÇKAYA- Fotoğulları/GÖNÜL- Abdioğulları/TÜRETKEN- Bezirganoğulları/AKSU- Manavoğulları/MANAV- Aloğulları/TÜRKAN- UzunAlioğulları/ÖZYURT- Karahisarlıoğulları/ÖZKAYA- Müezzinoğulları/ÖZYURT-Bektaşoğulları/AKTAŞ-Nasuhbeyoğulları/NASUHBEYOĞLU-Kadıoğulları/ULUTAŞ-Kavasoğulları/Ulutaş- Bıyıklıoğulları/AKSOY-Bayraktaroğulları/ŞENOL ve Gamarcimoğulları şeklindedir. 93 Harbi diye anılan 1877-1878 Osmanlı -Rus harbinde Batum'dan(Batumi)ülkemize gelen Müslüman Gürcülerden bir kısmı (Gamarcim oğulları) Akkese köyüne yerleşmiştir. (Gamarcim:Başarı-Zafer-Galibiyet/Selamlaşma dili:"Sana başarılar dilerim")


Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Tipik Karadeniz yemekleri özelliğini taşır. Ancak yapılış ve pişirme tarzları Ordu iline özgüdür. Pancar(Kara Lahana)çorbası, Isırgan çorbası, Mısır Çorbası, Kabak Çorbası, Pancar Sarması(Dolması), Pancar Diblesi, Pancar Döşemesi, Sakarca Kayganası, Hamsi Kayganası, Taze Bezelye Kayganası, Fasulye Turşu Kavurması, Galdirik(Ordu’da yetişen yeşil yapraklı bir bitki)Kavurması,Pezik (Pazı)Mücveri,Cevizli Tavuk,Lobya/Lobyo,Kuru Yufka Böreği, Akkeselilerin vazgeçilmez yemekleridir.

Güzel Türkçemizin Karadeniz şivelerinden Ordu ağzı olarak artık unutulmaya yüz tutmuş ancak zaman zaman da halen kullanılan bazı terimler Akkese köyünde de konuşmaları süslemiştir. Bunlardan bazıları; Bibi / Hala, Çember/ Baş örtüsü, Çimmek / Yıkanmak, Cıbban/Alkış, Gili / Buzağı, Kaluk/ Eski ayakkabı, Peşkir/ Havlu, Alaf/ Ot-saman-kurutulmuş mısır bitki gövdesi, Borani / Yoğurtlu ıspanak, Grebi / ucu kıvrık Küçük balta, Çortluk / Dikenlerle kaplı, girilmesi zor yer, Nacak/ Küçük balta, Sitil / Bakraç, Kerenti / Tırpan, Şelek / İnsan sırtında taşınan yük sepeti, Hışır / İşe yaramaz-yıkık-viran, Sef / Yanlış, Bıldır / Geçen yıl, Dastar / Yün veya kıl ile dokunan bir çeşit kilim, Sekmen / İskemle, Anuk/ Nane bitkisi, Börülce/ Fasulye, Cibe/ Çorap örmeye yarayan şiş, Goruk/ İçi boş fındık- ceviz, Göden/ Kurbağa şeklindedir.

Okuma yazma oranı çok yüksektir. Genelde avukat,öğretmen,siyasetçi,vali (Ayhan NASUHBEYOĞLU-Hakkari Valisi kendisine başarılar dileriz.), bürokrat, iş adamları, mühendisler mevcuttur.

Coğrafya
Teyneli-Çavuşlar-Öceli bağlantılı ulaşım yolu 12km'dir. Alteranatif olarak kullanılan Uzunisa - Kökenli - Teyneli bağlantılı ulaşım yolu 16km'dir.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomik temel taşı tarımdır. Karadenizde tarımın en önemli öğesi olan fındığın Ordu'da yetiştirilmesi ve dikimine 1800'lü yıllarda başlandığı dikkate alınırsa Akkese'de de fındık bahçelerinin 1890'lı yıllar itibari ile oluşturulduğu ve yöre halkının geçim şartlarının fındığa dayalı ekonomik değerle eşdeğer olduğu bir gerçektir. Akkese köyünden yetişmiş ve Ülkemize sayısız hizmette bulunmuş/bulunan Bürokrat, Teknokrat, Eğitimci, İş adamlarımız ve Yöneticilerimizin eğitim süreçlerindeki tüm maddi ihtiyaçları; hep fındıktan elde edilen mali destek ile olmuştur. Günümüzde de hala güncelliğini koruyan ve daha da önemsenen fındık üretimi Tüm Karadeniz ve bölge halkının geçim kaynağı olmanın nabzını tutmaktadır. Akkese köylü olup Yurt dışına veya Büyük Kentlere yerleşmiş Akkese'liler fındık mevsiminde mutlaka Akkese’ye gelerek gerek nostaljik gerekse ekonomik görevi yerine getirirler. Ayrıca köy arazi yapısının engebeli oluşu nedeni ile profesyonel sebzecilik ve meyvacılık oluşmamış, ancak aile ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile mısır, patates, fasülye, kara lahana, kabak, vb.gibi sebzeler ile kiraz, elma, armut, ayva, dut, çilek vb. meyveler yetiştirilmekte ve korunmaktadır. Hayvancılığa dayalı endüstriyel anlamda herhangi bir faaliyet Akkese köyünde olmayıp, gezginci arıcılık yapılmakta, köyde yaşayanların süt, yoğurt, tereyağ gibi hayvansal gıda ürün talepleri, yine kendilerinin besledikleri hayvanlardan karşılanmaktadır.Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Arif ŞENGÖZ
1999 - ARİF ŞENGÖZ


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık Evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol tamamen asfalt olmayıp, köye ulaşım 2 ana arterden sağlanır.
1) ORDU-Öceli-Çavuşlar-Teyneli köylerini takiben Kayadibi köyü güzergahı yol ayırımından,(Bu yol ayırımına kadar asfalt yol)
2)(ORDU-SİVAS karayolunu izlemek üzere)ORDU-Uzunisa üzerinden yol ayırımı marifeti ile Kökenli(eski adı MENŞA)-Teyneli köylerini takiben tekrar yol ayırımından(Bu yol ayırımına kadar asfalt yol)

Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu