Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Alınca Beldesi

spacer.gif

Alınca, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Ordu merkez Alınca Köyü üç(3) mahalleden oluşmaktadır merkez Alınca mahallesİ Sevkök ve Kiretcuk mahallesidir. Bu köye İlk gelenler 1800 yıllarında Sarıoğulları yerleşmiştir. Kireççük mah. 1700 yıllarında Rumlar yerleşmiştir. Cumhuriyet'in ilanından sonra Rumlar köyü terk etmiştir. Ordu'nun değişik köylerinden Kürtoğulları, Gayışoğları, Sarıkocuklu, Bekteşoğulları, Eminoğulları, Gürcüosmanoğulları, haliloğulları yerleşmiştir. Şu anda hala yaşamaktadırlar. Alınca mah. Malatya Pötürgeden gelenler Kürtoğulları tahminen 1870 yılında geldiği sanılmaktadır.

Alıncaköyü 1 merkez 2 mahalleden oluşmaktadır merkezde Keskinler Kılıçlar Çakmaklar Çabuk ve Şanlılar bulunmaktadır köyün nüfüsü 700 kişidir komşu köyleri Alisayman, Gökömer, Zafer köyü, Osmaniye Hürriyet Köyü İnören mahalleleridir köyü çevre köylerden ayıran en önemli özelliği sınırları içerisinde gündoğmuş denilen yaylasıdır. Bu yayla adını alınca merkez den güneş daha fazla aldıgı İçin ve günün erken doğup geç battığı içindir... Alinca köyünden olup da köyde nüsüf etmeyen kişi sayısı yaklaŞık 1500-2000 civarındadır.

Kültür
Köyün Yemekleri Pancar(kara lahana) çorbası, Pancar diblesi, Patlıcan yağlaması, Mıhlama Pancar dolması, Turşu kavurması, Pezik(pazı) diblesi, Gostil(patates) çorbası, Mısır ekmeği Mellocan kavurması, Sakarca Mıhlaması, Kirmit(mantar) yemekleri, Mısır çorbası Hamsi tava, Hamsi buğulama, Hamsi pilavı Turşu kızartması, Tereyağlı börek, Dağ çileği reçeli, Dut pekmezi Et yahnisi Tavada tavuk kızartması(Köy tavuğu) ve Sırgan çorbası

Köy düğünleri davul ve zurna ile yapılır, fakat köy düğünleri giderek azalmaktadır. Köy nüfusunun büyük çoğunluğu il merkezinde ve büyük şehirlerde yaşamaktadır.


Coğrafya
Ordu merkezine 30 km uzaklıktadır. DÖrt bir tarafı ormanlarla çevrili olup dört mevsimin birarada yaşandığı, doğal güzelliklerinin yanında, muhteşem manzarası ile gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Arazisi çok engebeli olduğu için fındık dışında tarım yapılamamaktadır. Yüksek rakımlı olması dolayısı ile tertemiz bir hava eşliginde binbir çeşit çiçek kokuları ile eski kalmışlığın insana verdiği duygularla güzel bir dinlenme diyarı olmaya aday küçük bir köydür. Ordu merkezine 30 km uzaklıktadır. Alisayvan güzergahından gelinirse 34 km dir.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi
Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - ADIL KILIÇ
1999 - ADIL KILIÇ

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu