Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Düzköy

spacer.gif

Düzköy, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Uzun yıllar Delikkaya köyüne bağlı yaşayan 'Civil' mahallesi, eski bir yerleşim yeridir. Çevre köyler arasında bu isimle bilinmektedir. Delikkaya köyüne uzak, en büyük mahalle gruplarından oluşmaktadır. Adını, Delikkaya köyü yolu üzerinde bulunan ve bu bölgeden doğan Civil deresinden almıştır. Bu dere Civil ırmağı olarak Ordu şehir merkezinden denize dökülmektedir.

Yerleşim yerinin arazisi; az engebeli, eski ve çok verimli fındık bahçelerine sahip olmasıyla da bilinir. Ayrıca deniz seviyesine yakın, tepeler arasında kalmış, rüzgardan, kardan ve kıştan az etkilenmektedir.

Civil mahallesine gelen iki kardeşten lakaplarıyla bilinen Palaz ve Duman aileleridir. Bu yöreye 1700 yılları sonlarında koyunlarını otlatmak ve barındırmak için gelmiştir. Bir daha yöreyi terk etmemişlerdir. Bu kardeşler Trabzon iline bağlı, Şalpazarı ilçesinden geldikleri, akrabalık ilişkileriyle pekiştirilmiştir. Palazoğlu soyunun Şalpazarı'nda da geniş bir topluluğa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yakın zamana kadar iki soyun büyükleri zaman zaman bir araya gelerek akrabalıklarını geliştirmektedirler. Cumhuriyet döneminde "Soyadı Kanunu"yla Palazoğlu yerine Öztürk soyadı alan sülale, tekrar mahkeme yoluyla eski ismine geri dönmektedir.

Yerleşim yerindeki öğrenciler 4-5 km uzaklıktaki Delikkaya ilkokuluna çeşitli zorluk ve sıkıntılar içinde öğrenimlerine devam etmişlerdir. Mahalleye bir ilkokulun yapılması 1970'li yıllara rastlamaktadır. Yörenin işadamı olan Lütfi Özkök (Öztürk)'ün katkılarıyla Ordu valisi Ali Rıza Aydos köye davet edilmiş, okulun temel atma töreninde bulunmuştur. Bu yıl içerisinde mahalle camisi zemin katında ilkokul eğitim öğretime 50 öğrenciyle açılmıştır. 1972 yılında okul yeni binasına taşınmıştır. O sırada okulun adı "Düz Mahalle İlkokulu" olarak değişime uğramıştır.

Okulu, eski ve köklü bir camisi olan mahalle halkı bağlı olduğu köyden ayrılma başvurusunda bulunmuştur. Delikkaya köyü ile hiçbir bağlantısı olmadığına, yeni köy oluşumunun yöreye yarar getireceği umuduyla Düz mahalleden esinlenerek 1995 yılında Düzköy merkez köyler arasına katılmıştır. İlk muhtarlık seçimini de Olgun Öztürk tek aday olarak kazanmıştır.

Düzköy'ün kuzeyinde Delikkaya, güneyinde Arpaköyü, doğusunda Övündük, Ordu, batısında Dedeli ve Aydınlar köyü bulunmaktadır. Düzköy’ün kuzeyinde yer alan kalesi eski medeniyetlerin kalıntısını taşımaktadır. Ayrıca kale içinde mağaralar bulunmaktadır. Kale yüksek olduğundan çevresi görülmeye değerdir.


Coğrafya

Ordu merkezine 14 km uzaklıktadır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Olgun Öztürk


Altyapı bilgileri Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu