Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Günören Beldesi

spacer.gif

Günören, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.


Tarihi

Köyün eski resmi adı FERMUDETEPE köyüdür.(fermude eski dilde komutan anlamına gelmektedir.) Köyün eski adı, bölge müslümanlarca fethedildiğinde bu bölgede görevlendirilen komutandan gelmektedir. (Kethüda Divanbaşı Fermude Hüseyin Bey)Osmanlı Devleti'nin 1455 yılında yapmış olduğu tapu yazım defterinde köyün adı Fermudetepe'dir. Bu aynı zamanda 5-6 yerleşim yerinin yani bir bölgenin adıdır. Bu yerleşim yerlerinden biri olan şu anki Kuşlovan mahallesinin o zamanki adı Kuştoğan'dır ve burada 23 Müslüman hanenin yaşadığı ilgili kayıttan anlaşılmaktadır (1455). Fakat bu hanelerin soylarının devamı, şu an mahallede yoktur. Bu hanelerin bir başka yerleşim yerine göçtüğü sanılmaktadır. Mahallede şu an yaşayan Uğurluoğulları'nın ve mahallenin üst kesiminde yaşayan Arlakoğullarının dedelerinin 1750'li yıllarda Bultan (Dedeli)köyünden göç ettiği bilinmektedir. Köyün adı, 1962 yılında Günören olarak değiştirilmiştir. Köyün en eski tarihi eseri, Çatalağız mahallesinde bulunan, Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından da tespiti yapılmış olan kaya kütlesine oyulmuş 3 adet anıt kaya mezarıdır.(bir tanesi çocuk mezarı) mezarların yapımının en az bin yıl öncesine dayandığı ve müslümanların bölgede yaşamaya başlamasından önce yapıldığı sanılmaktadır.

KÖYE İLK OLARAK YERLEŞTİĞİ BİLİNEN AİLELER:

Köye yerleşen ailelerden en eskileri olup da soyları halen köyde devam eden aileler 1750'li yıllarda köy yerleşen Uğurluoğulları (soyadları 'Ur ve Uğurlu'dur.),Tomakinoğulları (Soyadları Tomakin ve Tomakinoğlu'dur.) Arlakoğulları (Soyadları Akarsu'dur.)Kocamustafaoğolları (soyadları KOÇ'tur)ve Gökçeoğulları(Soyadları GÖK'tür)aileleri olarak bilinmektedir. Bunların dışında da bir çok büyük aile köyümüzde ikamet etmektedir. Köyümüzde 93 harbi(1876-1877)ve 1.dünya savaşından sonra(1914-1915)Batum, Çürüksu, Acara, Murgul ve muhtelif yerleşim bölgelerinden Müslüman Gürcü aileler ve yine bu tarihlere yakın tarihlerde diger komşu köylerden (uzunmusa dikence...) gelen aileler de mevcuttur.

Köyün Bilinen Eski Muhtarları:

En eski muhtarların,1880-1907 tarihleri arasında muhtarlık yapan UĞURLUOĞLU Hasan Kahya ile TOMAKİNOĞLU Rüşan Kahya olduğu bilinmektedir. Bunlardan sonra da sırayla 1910'lu yıllarda İMAMOĞLU Abdullah (YAŞARYILDIZ),1922-1938 yılları arasında muhtarlık yapan UĞURLUOĞLU Civan Hüseyin gelmektedir (Ur).(Doğum ve ölüm tarihleri:1880-1953),1938-1940 tarihleri arasında kısa süreli olarak TOMAKİNOĞLU Mehmet (Tomakin), DELİHASANOĞLU Salih (Demir), UĞURLUOĞLU Aziz (Ur)ve KOCAMUSTAFAOĞLU İbrahim (Koç)gelmektedir. 1940-45 Yılları arasında ise GÖKÇEOĞLU Yusuf (Gök)ve İMAMOĞLU Arif (YAŞARYILDIZ),45-46'lı yıllarda da kısa süreli olarak Mehmet TOMAKİN ve Hüseyin TOMAKİN'in muhtarlık yaptığı bilinmektedir. 1946-1948 yıllarında ise MOLLAOĞLU Mustafa (Demir)gelmektedir. 1950-60 yılları arasında ise DUMANOĞLU Hasan (Duman)gelmektedir. 1960-63 yıllarında ise (Garipoğlu)Hasan AKSOY muhtarlık yapmış olup bu kişiden tekrar Hasan DUMAN devralmıştır. 1967'lerde Sami TEZCAN Muhtarlık yapmıştır. 1972 lerde ise Mehmet Ali AKARSU muhtarlık yapmıştır.(Belirtilen Bütün Tarihler Yaklaşık olarak verilmiş olup kesinlik ifade etmemektedir.)Bundan sonra muhtarlık yapanları ise sayfanın Muhtarlık konu başlığında belirtmiş bulunuyoruz.

Köyümüzden Göç Edere Başka Bölgelere Yerleşenler
(1800-1950 YILLARI ARASINDA GÖÇ EDENLER:)UĞURLUOĞULLARI'ndan:1 hane 1800'lü yılların başında Ordu İli Kayadibi Köyü Dursunlu mahallesine göçmüs olup şu anki soy isimleri ŞEN'dir.UĞURLUOĞULLARI'ndan Yine aynı tarihlerde Ordu İli Mubarek köyüne 1 hane göçmüş olup şu anki soy ismleri UĞUR'dur. UĞURLUOĞULLARI'ndan 1900'lü yılların başında 2 hane de şu anki Düzce ili Cumayeri İlçesi Taşlık köyüne göçmüş olup soy isimleri UĞURLU'dur. Yine bu yıllarda UĞURLUOĞULLARI'ndan 1 aile Ordu İli Ulubey İlçe merkezinde bulunan Yeni Mahalle'ye göçmüş olup soy isimleri UĞUR'dur.

TOMAKİNOĞULLARI'ndan: 1'er hane 1800'lü yılların başında, Karadeniz Ereğlisi'ne, Antalya İline ,Ordu'nun Kısacık Köyü'ne, Mubarek Köyü'ne Nizamettin Mahallesine, 1900'lü yılların başında Ordu Düz Mahalleye , 1950'de Ordu'nun şu anki Örencik köyü'ne göç etmişlerdir.

ARLAKOĞULLARI'ndan, KOCAMUSTAFAOĞULLARI'ndan VE GÖKÇEOĞULLARI'ndan bazı aileler 1800'lü yılların başında şu anki Düzce ili Cumayeri İlçesi Taşlık köyü ve Gümüşova ilçesi Kıyıköy köyüne göçmüştür. GÖKÇEOĞULLARI'ndan 1 hane de bu tarihlerde Sakarya'ya yerleşmiştir. Yine KOCAMUSTAFAOĞULLARINDAN 1 aile de 1947 yılında Sakarya ili Ferizli ilçesi Kusca köyüne yerleşmiştir.


Kültür

Köyün dügünlerinde kemençe çalgısına ve horon oyununa rastlanmaz. Çalgı olarak davul zurna ve saz vardır. Oyunlardan en çok kolbastı ve karşılama oynanır. Dügünlerin olmazsa olmaz yemeği buğday kırmasından yapılan Keşkek yemeğidir. Normal ev yemekleri ise yöreye özgü sebze ve yeşillik ağırlıklıdır. Isırgan otundan ısırgan çorbası yapılır. Köyde yetişen mantarlardan mantar yemeği ve kızartması, mantar tuzlaması bi çeşit yaban dikeninin uç bölgesi olan melocan (melurcan) kavurması ve kara yemiş olarak bilinen taflan tuzlaması da yapılır, böğürtlen , yaban çileği ve kirazdan reçel yapılır, kirazdan ayrıca turşu da yapılır. Mantar ve hamsinin tuzlaması yapılır. Pezik(pazı) yaprağından kavurma yapılır. Değişik yeşilliklerden akla gelmeyecek bi çok yemek ve çorba yapılmaktadır. Tahıllardan mısır üretilip tüketilir. Fasulye üretilir yemekleri yapılır. Köyümüz insanları örf, adet, gelenek-görenek ve kültürüne bağlı yapıya sahiptir. Merasimlere katılım fazladır. Köyümüzde Kuşluvan Mahallesi'nde 1970'li yıllara kadar geleneksel olarak, büyük kazanlarda etlerin pişirilip yendiği kurban bayramı kutlamaları yapılmaktaydı. 1970'li yıllardan 2004 yılına kadar bu etkinliklere ara verilmişti bu yıldan itibaren yeniden KUŞLUVAN mahallesinde Ramazan Bayramlarında yemeklerin yendiği güreşlerinde yapıldığı kutlamalar yapılmaktadır. Ayrıca TOMAKİN mahallesinde 1997 yılından itibaren mahalle halkının katılımı ile geleneksel olarak kurban bayramı kutlamaları yapılmaktadır.


Coğrafya

Ordu il merkezine köyün girişi 14 km uzaklıktadır (Yağızlı güzergahından gelen yol). Ulubey ilçesi'ne de 12 km mesafededır (Kayadibi güzergahı). Ordu Sivas Karayoluna da köyün üst sınırından 5 km. sonra ulaşılmaktadır (Sayacabaşı mevkiine). Ordu Merkezden 2 farklı güzergahtan gelen yollarla köye ulaşılır.(Nizamettin Mahallesinden-Yaraşlı-Kızılhisar-Yağızlı- Dikence Köylerini takiben TOMAKİN mahallesinden köye girilerek gelen yol(YOLUN TAMAMI ASFALTTIR). Bir de Öceli-Çavuşlar-Teyneli-Akkise- Kayadibi Köylerini takiben TEPE Mahallesinden köye girilerek gelen yol) Köyün deniz seviyesinden yüksekliği 250 m. ile 700 m.arasında değişmektedir, Köyün açık olmayan 8 derslikli okulunun da (Günören İlköğretim Okulu) bulunduğu merkez mahallesi olan Kuşluvan mahallesinin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 350 metredir. Ordu Merkezden denize Dökülen Civil Irmağı köyümüzden doğmaktadır. Köyümüzün Kurşunçal Ormanı'na da sınırı olup bu ormanın bir kısmı köyümüz sınırları içide kalmaktadır.

Köyümüzün Coğrafi Konumu:

Köyümüzün muhtelif yerlerinden, Ordu Merkez, Toki konutlarının olduğu bölge, Boztepe, Efirli, Sakarat Tepesi, Kırlı'nın tepeleri, Kabadüz, Ulubey, Dişkaya, Sayacabaşı ve birçok yerleşim yeri izlenebilmektedir. Konum olarak Ordu'nun güney batısında Ulubey'in de batısında kalmaktadır. Doğusunda Kayadibi, batısında Yeşilköy ve Kısacık,kuzeyinde Dikence,güneyinde Sayaca, güney batısında ise köyümüzün mahallesi iken ayrılarak köy olan Örencik köyleri bulunmaktadır. 7 Tane mahallesi vardır bunlar: Köyün konum olarak merkezinde olan Kuşluvan, Tomakin, Boğmalık, Tepe, Çatalağız, Horozgüney, Evliya Yanı Mahallelerdir. Mahallelerin tamamında camii mevcuttur, 6 tanesinde kadrolu imam görev yapmaktadır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Denizden yükseklik ortalaması 400 m.civarında olduğundan kışları kar yağışı fazla olmaz. Yağmur yağışlarını en çok ilkbahar ve sonbahar mevsinlerinde alır. Yağışlar genellikle Güneybatı yönünden gelir. Yükselti de bu yöne gittikçe artar. Bütün mevsimlerde az da olsa yağış alır. Kışları yumuşak geçer yazları da ılıktır.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 671
2000 1038
1997 1074


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arıcılık yaygındır. Başta fındık tarımının yanı sıra, kivi üretimi de yapılır. Mavi Ladin fidanları da yetiştirilir. Köyde, bir de Sözleşmeli Ziraat Mühendisi görev yapmaktadır. Köy nüfusuna kayıtlı olan kişilerin yaklaşık 3'te 2'si Ordu Merkez başta olmak üzere yurt dışı ve yurt içindeki İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi birçok ilde iş nedeniyle ikamet etmektedir. Köyün istanbul'da bir de derneği vardır.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Durmuş Yıldız
1999 - Mustafa DEMİR
1994 - Cemal BALCI
1989 - Cemal BALCI
1984 - Remzi YAŞARYILDIZ
1979 - Remzi YAŞARYILDIZ
1972 - Mehmet Ali AKARSU

Altyapı bilgileri

Köyün KUŞLUVAN Malallesinde, 1970'li yıllarda köy halkı tarafından yapılan fakat öğrenci yetersizliği nedeniyle kullanılamayan Kur'an Kursu binasının bir bölümü restore edilerek imamevi, bir bölümü de Köy Odası olarak düzenlenmiştir. Köyde, bina olarak kullanılabilir halde 8 derslikli 2 katlı bir ilköğretim okulu vardır; ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var olup yeni şebeke yapımı da 2007 yılı itibarıyla devam etmektedir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu