Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Işıklı Beldesi

spacer.gif

Işıklı, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihi
Köyün adının coğrafi konumunun yüksek tepe zirvesine yerleşik olmasından ve civar köylerden geceleri ışıklı köyüne bakan kişilerin ışıklı adını takmasıyla ışıklı olmuştur.

Kültür

Köyün gelenekleri: Ramazan ve kurban bayramının ilk günü köylülerin ve ışıklı köyünün işadamlarının ve Işıklı köyü yardımlaşma ve kalkındırma derneğinin katkılarıyla yemek festivali düzenleniyor. Festivale tüm köy halkı ve civar köylerin katılımıyla gerçekleşiyor. Bu festival 2007 yılında Işıklı Köyü Batamı mahallesi ilkokul bahçesinde gerçekleşmiştir. 2008 ramazan bayramının ilk günü Işıklı Köyü merkez mahallesinde (Doğuköy)de cami bahçesinde yapılmıştır. Bir sonraki bayramda ise Işıklı Köyü Yunus Mahallesi'nde yapılması düşünülüyor. Bu festivalin çok eskilerden beri yapıldığı bilinmektedir. Bu festivalin ilerki yıllarda daha kapsamlı ve daha sık yapılması planlanıyor.


Yemekler

Keşkek kara lahana çorbası(pancar çorbası), Turşu Kavurması, Galdirik Kavurması, Kirmit(Tırmıt), Gaygana Mısır Ekmeği, Pancar Diblesi, Pazı Turşusu, Pazı Kavurması, Melucan, Sakarca Gayganası


Coğrafya

Ordu merkezine 18km uzaklıktadır. Ordu-Samsun karayolu(otoban)bu köy sınırlarından geçmektedir. Köy yamaç bir arazi şekline sahiptir. Köyün tepe kısımları Kızılağaç(Yaykın)Kestane, Pelit, Akasya(Tiken)ve kavak ağaçları bulunur. Yerleşim alanları çevreleri fındık bahçeleriyle kaplıdır. Son zamanlarda çam fidesi yetiştirilmeye başlanmıştır. Köyün dört mahallesi bulunmaktadır: merkez mahalle(Doğuköy), Batamı, Kertil, Yunus mahallesidir her mahallede cami vardır


<İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 435
1997 441

köyün en kalabalık sülalesi batamı mahallesinde ki Davutoğulları (YILMAZ)sülalesidir. İkinci sırada Batamı mahallesinde Avcıoğulları(AVCI) sülalesi gelmektedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fındık ön önemli geçim kaynağıdır


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Orhan Külünk

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim vardır fakat öğrenci yetersizliğinden dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yapım aşamasındadır. Boruları yer altına tüm mahallerde döşenmiştir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyün merkez mahallesine ulaşımı sağlayan yol asfalt olup diğer mahalleler toprak yoldur. Köyde elektrik ve sabit telefon ve internet hizmeti vardır. Köye iki koldan kolayca ulaşilabilir. otobandan nefise akçelik tüneli çıkışından Kırlı Beldesi yol ayrımından vede ayni yoldan mübarek sapagi cikisi isikli ayrimindan ulaşım sağlanabilir.
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu