Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Karaoluk Beldesi

spacer.gif

Karaoluk, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Köy 1900'lü yıllaradki resmi kayıtlarda: Batamı köyüne bağlı güney mahallesi adı ile bilinmektedir. Yerelde; Karaoluk ve Çukur Köy adı ile anılmaktadır. Avcıoba (akçaova) ırmağının her iki yanında yer alıp Karaoluk tepesi, Çukurköy, Vahitli ve Kiliseyen (Kurtuluş) mahallelerinden oluşmakta idi. Daha sonra Karaoluk tepesi ayrılarak Yeşilköy adını almış; Çukurköy, Vahitli ve Kiliseyen (Kurtuluş) mahalleleri Karaoluk adını alarak kullanmaya başlamıştır. Yine köyde Kılıçköy adı ile yer alan ve bugün yerleşim olmayan bir arazi vardır. Köy; civar köyler tarafından Dönük Köyü olarak adlandırılır.

Tirebolu-Görele civarında yerleşmiş olan Çepni, Türkmen boylarının çoğu, mezheplerinden ve bir beylik şeklinde hareket etmelerinden dolayı Çeteci Abdullah Paşa tarafından 1738-1750'li yıllarda katledilmiş ve bölgeden sürülmüştür. Bu yıllarda tirebolu görele bölgesinde yaşayan Çepni Türkmenlerinden çoğu bölgeyi terk etmiş ve daha önce yerleşke olarak kullandıkları ordu bölgesinde yüksek dağlara sığınmışlardır. Köyün ilk sakinleri de bu dönemde Tirebolu Görele yöresinden kaçarak, daha önce ocaklarının olduğu( bugün Kaletaş mevkiinde kalmaktadır.) Karaoluk Köyü'ne gelmişler ve yerleşmişlerdir.. (12 ocaklı dergahları 1890 lı yıllarda yıktırılmıştır.) Bu bölgede de baskılar devam etmiş kara'da sır tutmuşlar veya mezheplerini (Alevilik. Bölgedeki adı ile Kızılbaşlık) terk etmişler ve sünnileşmişlerdir. Bu nedenle köy, çevre köyler tarafından Dönük Köyü diye adlandırılmaktadır. Bugün Alevilik tamamen terk edilmiş olmakla birlikte yerel kültürde gelenekler yaşatılmaktadır.

Köydeki sülaleler Çavuşlu, Tahmazlı ve Ayvazlı, Gondoğlar diye bilinir. Çavuşoğulları genelde Kılıç ve Çapkın soy adlarını almışlar, Tahmazlılar genelde Aslan; Gondoğlar, Konak; Ayvazlılar ise genelde Bayazıt soy adlarını almışlardır.

Coğrafya

Ordu merkezine 22 km uzaklıktadır. Ordu-Fatsa karayolu Nefise Akçelik tünelinin Ordu tarafın dan girişinden sağa dönülerek stabilize yoldan 4 km gidilerek ulaşılır. Avcıobo(Akçaova) ırmağı kenarında yer alır. Yer şekilleri tepelik olup, köyün çevresi tepeler ile çevrilidir. Daha önceki adı Çukurköy'dür. Yukarı Mah. Orta Mah. Aşağı Mah. Vahitli Mahalesi, Kurtuluş Mah. ve Aşağı Kurtuluş Mah. olmak üzere 6 mahaleden oluşur. Yeşil Köy ( daha önce karaolukköyüne bağlı iken 1997 yılında ayrılarak Yeşil Köy adını almıştır.)


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 240
1997 303


Ekonomi

Köyün tarım ekonomisi fındık üretimine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra kivi yetiştiriciliği gelişmektedir. Çam ve Mavi Ladin fidanı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Arıcılık her yıl azalmakla birlikte yapılmaktadır. Köy halkının çoğu kamu veya özel sektörde çalışmaktadır. Köyde daha çok emekliler ikamet etmektedir.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mecit Konak
1999 - Helim Bayazıt
1994 - Vahit Aslan
1989 - Hasan Kılıç
1984 - Hasan Kılıç

Altyapı

Köyde, iki adet ilköğretim okulu vardır. Ancak kullanılmamakta ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup 4 Km.'si stabilizedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu