Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Kökenli Beldesi

spacer.gif

Kökenli, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.


Tarihi
Köyün eski adı Menşa'dır. Kökenli köyü il merkezine 10.km. uzaklıkta Ordu-Ulubey karayolu üzerindedir. Çevresinde Uzunisa, Yemişli, Teyneli, Dedeli ve Delikkaya komşu köyleridir. sınırlarının büyük bölümünü Yemişli ve Civil deresi çevreler.

Köy nufusu 2007 yılı sayımına göre 3094 (muhtarlık beyanı. resmi değildir) kişidir.

Nufusu bakımından merkez ilçenin büyük köylerindendir. Eski Uzunisa nahiyesi Kökenli köyü sınırları içerisindedir. Kökenli'de bir çok işyeri ve fabrika bulunur. Bunların en büyüğü Türkiyenin en büyük MDF fabrikası Çamsan AŞ.' dir. fabrika sayesinde çevre köylerde bir çok insan iş sahibi olmuş, Kökenli taşıyıcılar kooperatifi kurularak kamyoncu ve şoförlere yeni iş sahası açılmış ve köy dışarıdan göç alarak gelişmiştir. Topkaya fındık fabrikası, Kökenli ve Çelebioğlu ekmek fırınları diğer iş sahalarıdır. Buralarda da bir çok insan çalışır. Köyde ayrıca marangozundan mobilyacısına, bakkalından berberine, demircisinden elektirikcisine lokantası, kasabı, kahvehanesi, işyeri sahibine geçim kaynağı, köylüye de avantaj sağlamaktadır.

Köyde arıcılık da yaygındır. Birçok arıcı Anadolunun değişik bölgelerine giderek gezginci arıcılık yapmaktadır. Köy yerleşim alanı 70 ile 210 rakımları arasında ve meyili az olması nedeni ile fındık tarımına elverişlidir. Köy yolunun Ordu- Ulubey karayolu ayrımından köy merkezine kadar olan bölümü asfalt, mahalle yolları stabilizedir. Her mahalle ve evin yolu olsada, ara yolların yeterli olduğu söylenemez. Elektiriğininde Kabadüz-Çambaşı bağlantısından ayrılması ile arıza ve kesintilerde önemli bir azalma olmuştur. İçme suyunda ise kaynak sularının az olması nedeniyle çevre köylere göre biraz daha rahattır. Şebeke borularının eski olması, zaman zaman arızalara neden olmaktadır. Köy muhtarı Yılmaz Kılıçkaya'nın su sorununu gidermek için ilave kuyular açarak ana depoya su takviyesi çalışması devam etmektedir. Köyün iki camisi, ilköğretim okulu, jandarma karakolu ve sağlık ocağı mevcuttur.

Coğrafya

Ordu merkezine 12 km uzaklıktadır. Çamsan Şirketi Kökenli Köyü sınırları içindedir.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 3094
2000 1413
1997 1411


Ekonomi

Köyün ekonomisi [[tarım](Fındık)] ve (Arıcılık) dayalıdır. Kökenli'de büyük çoğunlukla fındık tarımı yapılmaktadır. Ormanlık alan yok denecek kadar azdır. Çok eskiden mısır ve soya fasulyesi ekimi yapılırken, bugün daha az emek gerektirdiği için köylü fındık tarımına yönelmiştir. Şimdi ise fındığın para etmemesi nedeniyle alternatif ürünlere yönelmişlerdir. Bu ürünler arasında kivi ilk sırada gelmektedir. Tarım bakanlığınında desteklemesi ile bazı üreticilerimiz fındıklarını sökerek yerine kivi dikilmektedir. Birçok köylüde hem denemek hemde ihtiyaçlarını karşılamak için kivi dikmektedirler. Yine ihtiyaçları karşılamak için evlerin avlusunda pancar(kara lahana), mısır, fasulye, domates, biber patlıcan gibi sebzeler, Fındık aralarında ise her türlü meyve de yetişmektedir. Kökenli'de onun üzerinde arıcı 2500'ün üzerinde arı kovanı ile gezginci arıcılık yapmaktadır. Bu sayı diğer köyler göre ortalamanın üzerindedir. Köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısı her geçen gün azalmaktadır. Tercihini modernleşmeden yana koyan köy halkı, her geçen gün tarımdan ve hayvancılıkdan uzaklaşarak, ticarete ve memuriyete yönelmişlerdir


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yılmaz Kılıçkaya
1999 - Mehmet YEŞİLALAN
1994 - Ali Gün
1989 - Mehmet YEŞİLALAN
1984 - Mehmet YEŞİLALAN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu