Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
geri_ileri
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm
Uzunmusa Beldesi

spacer.gif

Uzunmusa, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihi

Uzunmusa köyünün çok eski bir yerleşim yeri olduğu köy içinde bulunan eski kalıntılar ve mezarlıklardan anlaşılmaktadır. Bu bölgenin Türk hakimiyetine girmesi Karadeniz bölgesinin fethine dayanır. Fatih Sultan Mehmet Han'ın Karadeniz'i fethinden sonra diğer yerleşim birimlerinde olduğu gibi Uzunmusa köyünün bulunduğu yere de Türk boylarından aileler yerleşmişlerdir.

Köyün Uzunmusa isminden önceki ismi bilinmemektedir. Köyün batısında yer alan Dikence köyü daha önce birleşik iken 1940' lı yıllardan sonra ayrılarak müstakil köy olmuştur.

Ordu'nun en eski köylerinden biri olmasına rağmen köy merkezi oluşturacak geniş yerleşim alanı olmaması arazi darlığı, eğitime verilen yoğun önem nedeni ile köyümüz büyük göçler vermiştir. Genellikle okumuş olan nüfus değişik yerlerde olduğu gibi işci olarak İstanbul ve Almanya'da büyük sayıda köy halkından insanlar bulunmaktadır.

Kaynağı Uzunmusa köyü olmasına rağmen Cumhuriyet'in ilk yıllarında ve sonraki yıllarda köyde bulunan bir çok ailenin çoğalması sonucu bir kısmı yakın köylere göçüp yerleşmişlerdir. Bunun da en büyük örneği Günören ve İçme (Eski Tepeköy) köylerinin büyük çoğunluğu Uzunmusa köyü kaynaklıdır ve hatta bir kısmı dahi Uzunmusa köyü nüfusuna kayıtlı görünmektedir. Yine Gürgentepe ilçesine de tarih içerisinde göçler yaşanmıştır.

Uzunmusa adının üç kardeşten geldiği, Osmanlı döneminde yönetici sıfatıyla atanan Uzun Musa'nın bu bölgeye Uzun Mahmut'un bu adı taşıyan Ulubey'in köyüne Uzun İsa'nın da yine bu adı taşıyan Ulubey'e bağlı beldeye yerleştikleri, daha sonra bu bölgelerin yöneticilerin adı ile anıldıkları rivayet olunur.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

Galdirik turşusu:
Yıkanıp, haşlanan galdirik soğutulduktan sonra tuz, sirke ve sarımsakla birlikte bir kavanoza konulur. Yedi gün bekletildikten sonra sofraya çıkartılır. (Bazen Pırasa ile birliktede turşusu yapılır.)

Sakarca Mıhlaması: Sakarca temizlenir, haşlanır ve süzülür. Soğanla ve baharatla kavrulur. Kavrulan sakarca bir kez karıştırılır ve üstü kapatılıp 10 dakika bekletildikten sonra yenmeğe hazırdır.

Sakarca Kayganası: Mıhlaması gibi haşlanır, temizlenir ve süzülür. Suyu kalmayacak şekilde süzüldükten sonra börek tavasında önlü arkalı yumurtayla beraber kızartılır.

Sakarca Turşusu: Sakarca temizlenip, haşlanıp, süzüldükten sonra soğutulur. Bir kavanoza sarımsak, biber ve sirkeyle konulur. 3 gün bekletilir.


Coğrafya

Ordu merkezine 17 km uzaklıktadır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 362
1997 371


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Abdulkadir Duman
1999 - HASAN İLHAN
1994 - dursun tanrıver
1989 - Ömer Karadağ
1984 - Ömer Karadağ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağıyoktur fakat sağlık evi vardır.(1 ebe ile hizmet vermektedir.) Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL hizmeti de mevcuttur(6 köye hizmet vermektedir. Uzunmusa, Ogmaca, Yagızlı, Kurtulmuş, Dikence, Kızılhisar) Tarım Kredi koopratifi bulunmaktadır.
Konu ile ilgili diğer yazılar:

Ordu Boztepe
İlçenin Diğer Mahalleleri:
[Akkaya Mahallesi]    
ordu