Ordu Sanayi Ticaret Kültür Rehberi
spacer
ANASAYFA | SEKTÖRLER | İNSAN KAYNAKLARI | ÝÞ ÝLANLARI| ÝLETÝÞÝM İş İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlayın! Özgeçmiş Oluşturun
   
ara
 
bar
52 Basin Yayin
ordulular
orduspor
orduspor

ordu_belediye_baskanlari


ordulu_kamu_mensuplari

ordulu_akademisyenler
ordulu_saglikk_mensuplari
ordulu_sporcular
ordulu_yazarlar_ve_sairler
ordulu_iz_birakanlar

  Kullanıcı Adınız
 
  Şifreniz
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
 
 
bar
Ýlkçað'dan Günümüze Ordu Tarihi İlçağ'dan Günümüze Ordu Tarihi
kitap Prens
Yazar: Lale Demirci
kitap Otoyol Uykusu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Ibrahim Dizman
kitap Islak Gün
Yazar: Nurten Çelebioğlu
kitapYayinevi:
Ordu Belediyesi
Yazar: Mithat Baş
 
 

fihrist

spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_fihrist
spacerspacer
ordu_fihrist
spacer
ordu_eczaneler
spacer
lokantalar
spacer
seyahat_acentalari
spacer
yayla_tesisleri
spacer
kampingler
spacer
spacer
spacer
Anasayfa > Ordu'lu nller > Sanatlar > Özdemir Erdoğan
uhs
Çelebi sespano.com.tr
Muratbey ozsahin
Keskin Turizm

Özdemir Erdoğan

Özdemir Erdoğan

Özdemir Erdoğan 17 Haziran 1940 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi bati klasik müziği piyanisti ve dayısı keman ve piyano çalan klasik müzik sanatçısıydı. İlk eğitim bu küçük yaşlardan itibaren bu kanallarla alınmıştır.

1940 - 50 arasI yıllarının kendine özgü koşulları Özdemir Erdoğan'ın resmi bir sanat eğitimi almasını engelleyen önemli faktörlerden biridir. Diğer bir hususta, baba tarafının yine o tarihlerin kosullanmalarıyla mutlak bir temel eğitimi öngörmesi. 15-16 yana kadar süren bu eğitim sürecinde Özdemir Erdoğan'ın sanatsal konulara daha yatkın olduğu belirlenmiş ve bu durum okullardaki öğretmenlerce de desteklenmiştir.

Özdemir Erdoğan 1960 yılında ticaret lisesinden mezun olmuş ve askerliğini yedek subay öğretmen olarak Adıyaman, Besni Araplar köyünde başöğretmen olarak tamamlamtır. Bu arada yedek subay eğitimi gördüğü Denizli'de günümüzde TRT hafif müzik ve jazz orkestrasI üyesi bassçı Eray Turgay ile tanIşmış ve onun teşvik ve tavsiyeleri ile jazz sever bir ortamla ve jazz müziği ile tanısıp kaynaşmıtır. Arif Mardin, İsmet Sıral, Emin Fındıkoğlu, Süheyl Denizci, Nejat Cendeli, Erol Pekcan akla gelen ilk isimlerdendir. 1962 - 64 yılları arasnda dünyanIn tanınmıs gitar hocalarından Andreastan klasik gitar dersleri almış, daha sonra ismet Sıral orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç'te profesyonel müzik kariyerini geliştirmiş ve dünya jazzcIlarıyla tanışma ve çalma fırsatını bulmuştur.

Eylül 1968 yilinda ismet SIral orkestrasInIn dağIlmasIndan sonra bu orkestranIn ağrlIklI üyelerinden olusan ilk profesyonel orkestrasInI 14 Ekim 1968 yIlInda kurmutur. Bu orkestrada yer alan üyeler arasInda su an istanbul devlet opera orkestrasInda görevli bassçI Günnur Perin, TRT hafif müzik ve jazz orkestrasI piyanistlerinden Ayhan Yünkus, 5 yl önce 10 yil sonra gurubundan Atakan Ünüvar (tenor sax, flüt), Fatih Erkoç (trambon ve flüt), Uğur Dikmen klavyeli çalgIlar daha sonra aranjör ve bassçI Onno Tunç akla gelen ilk isimlerdendir. Özdemir Erdoğan 1968 yIlInIn en iyi gitaristi ödülünü aldIktan sonra 1969 yIlIndaki çalIsmalarI sonucu ilk altin plak ödülü gelmistir. Duyduk duymadIk demeyin. Daha sonra 1971 - 72 yIllarInda çesitli uluslar aras ödüller gelmis 1972 Atina Olimpia ve iskenderiye festivallerine istirak etmis, 1973te sanatçInIn hazIrladIğI jazz LP si Amerika'nIn sesi (Voice of America) jazz saatinde dünyanIn en büyük jazz otoritelerinden Willies Connover tarafIndan dikkate değer bir çalisma olarak değerlendirmesiyle defalarca yayInlanmIstIr.

1974ten itibaren sanatçI Özdemir Erdoğan Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve diğer etnik müziklerle ilgili çalIsmalara baslamIs, o günlerin tek yayIn organI TRT ve bu kurumun en önemli müzik otoritelerinden Nida Tüfekçi'nin takdir ve tesviklerini görmüs, TRT yayin yönetmenliğindeki katI (iktisas) maddesine rağmen sanatçinin Halk Müziği tarzIndaki Gurbet adlI bestesi ve Asik Veysel Atroğlundan alInan Uzun ince bir yoldayIm düzenlemesi (Bak. Yorumcu CD ve Kaset) TRT repertuarIna giren türlerinin ilk örnekleridir.

1975 yIlI sanatçInIn bestecilik yIllarInIn baslangIcIdIr. 1976 CanIm Senle Olmak istiyor albümü Milliyet gazetesince yIlIn albümü seçilmistir. 1977den itibaren Türk Müziği çalIsmalarI daha ağIrlIk kazanmIstIr. 1979da TRT hafif müzik ödülü gelmis, 1984de sanatçI kendine ait bir plak sirketi kurmustur. Bu sirketi kurmaktaki amaç müziği sadece ticari endiselerle kullanan sirketlere örnek olabilecek çalIsmalarla ufuklarInI açmak ve müzik sanatmIzIn daha ileriye gitmesine vesile olmaktIr. Bu amacIn kIsmen gerçeklestiğini söyleyebiliriz. 1984 yIlInda plakçIlarIn arabeskten baska bir sey satmaz dedikleri bir ortamda Bahar SarkIlarI ve AskImIz SarkIlarda YasasIn kasetleriyle büyük ilgi gören sanatçI müziğimizde yeni bir kulvar açmItIr. 1990 yIlInda TRT AltIn Anten yarIsmasInda birincilik ödülü, 1991 yIlInda Amerika Birlesik Devletleri, Hollanda, Almanya, isviçre ve Fransa'da çesitli festivallerde Özdemir Erdoğan sentezi ile basarIlI çalIsmalar yapIlmIs, konserler, konferanslar ve çesitli panellerde kültür ve sanatImIza mütevazi hizmetler yapIlmaya çalIsIlmIstIr.

1994 yIlInda; Türk Müziği öldü, ticari niteliğini kaybetti denilen bir ortamda Türk Müziği YorumlarI ve 1996da Halk Müziği öldü denilen bir ortamda Türk Halk Müziği YorumlarI kaset ve CD lerini çIkartarak gençliğimizin kendi kültür değerlerinin farkIna varmasI ve diğer plak sirketleri ve sanatçIlarin bu yolda çalIsmalara özendirilmesi islevi yerine getirilmitir. Yukarda bahsi geçen her iki kasetin 1997 itibariyle tirajlar 100.000 kaset ve 250 CDnin üzerindedir. Bu traj yakalyabIlmek için klip çalImasI ve promosyon yapIlmamIs, basta medya olmak üzere hiçbir merciden yardIm talep edilmemis ve alInmamIstIr.

Özdemir Erdoğan'a AralIk 1998de T.C. Devlet SanatçIsI ünvanI verilmistir.

KanImIzca uluslararasI çağdas boyutlarI yakalayabilmek açIsIndan çok boyutlu ve çok derin kültür kaynaklarImIza eğilmek yeterlidir. Bu kaynaklarI layikiyla kesfetmek bir insan ömrüne sIğmayacak çalIsma zaman ve uğraslar gerektirmektedir. Çağdas Türkiye sanatInIn yükselmesi için 42 yIldIr sessizce ve karInca kararInca sürdürdüğümüz çalIsmalar bizi maddi açIdan zengin etmesede duyuduğumuz ve yasadIğImIz manevi haz bu olağan üstü zevkli çalIsmalarI büyük bir zevkle sürdürmemiz için yeterlidir.

Özdemir Erdoğan ile ilgili fotoğraflar

Özdemir Erdoğan E-Posta Bilgileri

Özdemir Erdoğan Kişisel Sayfası

Özdemir Erdoğan hakkında daha fazla bilgi için sitemizde arama yapabilirsiniz

Sitede Ara

Içerik | Resim | Video

ordu